Matematik Becerisi
Matematik Becerisi
Küçük çocuklar sınıflandırma yaparken nesnelerin; renk, şekil, boyut, yapısal özellikler gibi algısal özelliklerini dikkate alırlar. Ayrıca kullanım yerlerine (fonksiyon) göre de özellikleri sınıflandırabilirler. Örneğin; araçlar, yiyecekler, kıyafetler, gibi. Daha sonra matematikte sınıflandırma yapmaya başlarlar. Örneğin; “bu kümede 3 kırmızı, 2 mavi boncuk var” gibi.

• Çocuklardan birkaç özelliğe göre sınıflandırma yapması istenildiğinde küçük çocuklar bir defada yalnız bir özelliğe göre sınıflandırma yapabilir. Örneğin; çocuklara düğme kutusunu verdiğinizde, ilk olarak renklerine göre sınıflandırmaya başladıklarını gözleriz. Daha sonra onlardan farklı şekillerde sınıflandırma yapmalarını istediğimizde, çocuklar düğmeleri şekillerine göre “daire-kare” olanlar ve boyutlarına göre “büyük-küçük” olanlar diye sınıflandırabilirler.

Bir özelliğe göre sınıflandırma yapma çoğu zaman çocuklar için basit bir işlemdir. Bu amaçla öğretmen çocukların dikkatini aynı anda nesnelerin birden fazla özelliğine çekmeli ve nesnelerin iki özelliğini birlikte dikkate alarak sınıflandırmaları için onları cesaretlendirmelidir. Örneğin; öğretmen çocuklardan dört delikli ve kırmızı renk olan düğmeleri bulmasını isteyebilir.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Sanat Etkinlikleri
- Yaratıcı Drama
- Müzik
- Okuma Yazmaya Hazırlık
- İngilizce
- Satranç
- Alan Gezileri
- Dikkat Geliştirme
- Jimnastik
- Pedagog
- Montessori Eğitimi
- Halk Oyunları
- Fen ve Doğa
- Yoga ve Spor
- Akıl Oyunları
- Sevgi Dersleri
- Ekolojik Bahçe Çalışmaları
- Cooking Time
- Değerler Eğitimi
- Kodlama Robotik Eğitimi
 
 
Pro WEB