Müzik
Müzik
Okulöncesi eğitimde müziğin amacı, çocuğun duyduklarını, düşündüklerini ritim ve melodi ile serbestçe ifade edebilmelerini sağlamak ve çocukta ritim duygusunu ve müzik seviyesini geliştirmektir. Müzik etkinlikleri içerisinde;

-Ses dinleme ve ayırt etme çalışmaları: Bu çalışma çocukların çevrelerini daha bilinçli bir şekilde dinlemelerini, işittikleri seslere yönelmeleri, sesleri tekrarlamaları ve tanımaları açısından yararlıdır. Farklı türlerdeki müzikleri dinlemek ilgiyi artırabilir.

-Nefes açma çalışmaları: Bu çalışma çocukların seslerini fazla yormadan şarkı söyleyebilmeleri için öncelikle yapılması gereken çalışmalardır. Bu etkinlik çerçevesinde çiçek koklama, çorba içme, yılan sesi, ateşe üfleme vb. öykünmelere yer verilir.

-Ritim çalışmaları: Çocukların ritim duygularını geliştirmeye yönelik etkinliklerdir. Müzik aletleri kullanılarak yapılabildiği gibi sadece eller ve ayaklar da kullanılarak yapılabilir.
-Eski şarkıların tekrarı:Öğrenilen şarkıların belli aralıklarla tekrar edilerek daha iyi öğrenilmesi için yapılan ve genelde grup ile yapılan çalışmadır.

-Şarkı söyleme: Şarkı söylemede çocuğun gelişim düzeyi önemlidir. Çocukların çok erken dönemlerde şarkı söylemeye çalıştıkları görülür. Çocukların melodileri kavramalarında işitsel, sözel ve motor gelişim önemli yer tutar. Şarkı seçiminde çocukların gelişim düzeyleri göz önüne alınmalıdır.

-Yaratıcı hareket ve dans: Çocuklar için hareket çok önemlidir. Bu nedenle bir müzik sesi duyduklarında sallanarak, zıplayarak, dönerek hareketleriyle eşlik ederler. Dans çocuğun hayal gücünü uyarır ve duygularını ifade edebilmesi için birçok fırsat yaratır. Dans çocuğun kendi kendini ifade etmesinde büyük bir rol oynar.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Sanat Etkinlikleri
- Yaratıcı Drama
- Okuma Yazmaya Hazırlık
- İngilizce
- Satranç
- Alan Gezileri
- Dikkat Geliştirme
- Jimnastik
- Pedagog
- Montessori Eğitimi
- Halk Oyunları
- Fen ve Doğa
- Yoga ve Spor
- Akıl Oyunları
- Sevgi Dersleri
- Ekolojik Bahçe Çalışmaları
- Cooking Time
- Değerler Eğitimi
- Matematik Becerisi
- Kodlama Robotik Eğitimi
 
 
Pro WEB